Jak naučit psa aportovat

Naučit vašeho psa aportovat slouží mnoha účelům a umožňuje pozitivní interakci mezi vámi a vaším mazlíčkem. A hlavně ! Svého psa můžete snadno unavit bez větší námahy, a to se hodí :-)

A co je nejdůležitější, dává vašemu psovi schopnost cvičit instinkt, který je často zakořeněný v jejich DNA. Díky aportování se váš pes bude cítit dobře ! Zde je jednoduchý průvodce, který vám pomůže naučit psa aportovat.

Začněte tím, že svého psa nadchnete pro svoji hračku. Vytahujte vždy jen jednu hračku. Pohybujte jím, pískejte, odrážejte nebo jinak lákejte svého psa. Jakmile najdete něco, co váš pes chce, budete mít vyhráno ! Pokusí se kousnout, skočit na vás, aby to dostali, nebo za to dokonce štěkají.

Jakmile pejsek sedí, odhoďte hračku. Začněte s krátkou vzdáleností. Odhoďte hračku jen pár metrů. Pokud váš pes pronásleduje hračku, jste na správné cestě! Jakmile k hračce doběhne, zavolejte jej s velkým nadšením zpět. Pokud váš pes pro hračku neběží, možná budete potřebovat nějakou jinou.

Po úspěšném přinesení hračky je dalším krokem příkaz k "puštění" hračky. Můžete použít povel, který vám vyhovuje. Je však důležité důsledně používat pokaždé stejný příkaz. Když váš pejsek přinese hračku zpět k vám, držte v ruce nějaký pamlsek a použijte svůj příkaz. Pejsek pustí  hračku a dostane pamlsek. Když si uvědomí, že máte hračku znovu vy, posaďte jej a okamžitě se vraťte ke hře.

Opakujte postup ve velmi těsné blízkosti po dobu nejméně deseti opakování. Jakmile váš pes začne hře rozumět, můžete hračku hodit dále.

Tak hodně úspěchů i nervů :-)

fetch

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.